Grattis Ellen! Hur känns det att bli utsedd till Årets Rising Star?
-Tack så mycket! Det känns helt otroligt, såklart. Trodde verkligen inte att jag skulle få det, så blev väldigt glad (och förvånad) när jag förstod att det var mitt namn som skulle ropas upp.
Vad betyder priset för dig personligen och för din roll på OTW?
-För mig personligen känns det som en stor fet komplimang från OTW och hela branschen. Som att en massa människor gått ihop för att säga: Vi ser vad du gör och du gör det bra. Vad det innebär för min roll på OTW tror jag framtiden får utvisa. Förhoppningsvis nåt bra!
Vad är det som driver dig i ditt dagliga arbete?
-Det är väl någon typ av prestationsångest i kombination med att jag vill göra riktigt bra saker. Är det samma sak? Kanske. I praktiken är det i alla fall roligare än vad det låter.
På OTW pratar vi ofta om kombinationen av kreativitet, strategi och effekt – hur märks det i ditt arbete?
-Jag tycker det är bra, som kreatör, att börja i någon av dem och sen fundera på om det också uppfyller de andra delarna. Börjar man i något som känns sjukt kreativt är det bra att sen fråga sig varför. Varför vi gör det, varför folk ska bry sig. Jag tror och hoppas att det tänket genomsyrar det mesta av det jag gör.
Vad är det bästa med att jobba på OTW, enligt dig?
-Okreativt svar kanske men såklart är det alla kollegor! Fredagsgodiset är inte heller så dumt, även om jag tycker att det lite oftare borde följas upp av en fredagsöl.
Tack för att du tog dig tiden Ellen och stort grattis ännu en gång!


